Tapahtumat Rotumestaruus

Rotumestaruus

Viisirotuottelu: Beauceron, Bouvier, Briardi, Mudi, Valkoinenpaimenkoira - pk mestaruudet

22.-23.8.2105 Lapua

Järjestäjä Lapuan koiraharrastajat

*

Bouvierien tulokset

FH-jälki Hauwaskan Deborah, Saija Mattila 90, FH2, FH Rotumestari 2015

Etsintäkoe Kotitontun Arhippa, Sirpa Römpötti ja Timo Poikonen, tottelevaisuus 80, maasto 176, yhteensä 256p EK3, Etsintäkoe Rotumestari 2015

*

Kaikki tulokset löytyvät tulospalvelun sivuilta

****

Viisirotuottelu: Beauceron, Bouvier, Briardi, Mudi, Valkoinenpaimenkoira - pk mestaruudet

20.9.2014 Raisio
Järjestäjä SRY, Turun alaosasto

Ylituomari Mika Laaksonen


RotuRekisterinumeroNimiSukupuoliTulosLisämerkinnätPisteet
valkoinenpaimenkoira ER12882/11 AMAZING WHITE BRIGITTE narttu PAJÄ-3 0 215,00
mudi FIN20562/08 BLACK WIZARD'S BASIC ELEMENT narttu PAJÄ-3 0 165,00
beaucenpaimenkoira / beauceron FIN36864/08 AMALKA Z KACAKOVY SAMOTY narttu PAJÄ-3 0 95,00
valkoinenpaimenkoira ER19975/10 MOONSCAPE'S VOICE OF THE WOLF uros PAJÄ-3 0 55,00
beaucenpaimenkoira / beauceron FI52402/10 EPPU VON DER FUNKHALDE uros PAJÄ-3 0 31,00
beaucenpaimenkoira / beauceron FI23751/11 FAGIR DU MURIER DE SORDEILLE uros PAJÄ-2 0 229,00
valkoinenpaimenkoira ER12883/11 AMAZING WHITE BETTE narttu PAJÄ-2 0
beaucenpaimenkoira / beauceron FI29921/10 ONKS TOI FRIPON uros PAJÄ-1 2 JK1 255,00
brienpaimenkoira / briardi FI26415/12 CHACCADO HARLEM SHUFFLE narttu PAJÄ-1 2 JK1 251,00
beaucenpaimenkoira / beauceron FIN62684/08 BAYJET DODGE uros PAHA-3 2 HK3 256,00
beaucenpaimenkoira / beauceron FI41408/09 AVATARAN BRITTANY narttu PAHA-3 2 HK3 245,00
bouvier FIN29214/06 WOLTTIVUOREN DIIVA narttu PASU-3 3 IP3, VIK E 239,00
bouvier FI18672/09 PEIKKONEVAN KAARLENVALTIKKA uros PASU-3 3 IP3, VIK E 232,00
bouvier FI30702/11 PEIKKONEVAN LADY LIKUSTERI narttu PAEJ-2 2 FH2 82,00
bouvier FI31225/11 HAUWASKAN DARTAN ARNO uros PAEJ-2 0 66,00
valkoinenpaimenkoira ER11659/09 HALLAINVUOREN APACHE uros PAEJ-2 0 27,00
bouvier FI31228/11 HAUWASKAN DEBORAH narttu PAEJ-2 0 16,00
mudi ER16674/10 KILVAN KIS PÁVA uros PAEJ-2 0 12,00
brienpaimenkoira / briardi FIN60381/08 WOODLOOKS JUST IN CASE narttu PAEJ-2 0 12,00
valkoinenpaimenkoira ER26511/11 KUSTOM KARAKE'S ROCKA ROLLA uros PAEJ-1 2 FH1 84,00
mudi FI25019/12 TAKKUTUKAN VINKA narttu PAEJ-1 3 FH1 71,00
valkoinenpaimenkoira ER58612/11 BORN TO WIN WHITE OODI narttu PAEJ-1 0 67,00
beaucenpaimenkoira / beauceron FI43789/11 AKHILLEUS GALLA narttu PAEJ-1 0 33,00
valkoinenpaimenkoira ER19050/09 ATUM uros PAEJ-1 0 5,00
valkoinenpaimenkoira ER60575/10 KOWHAI NONAME WARRIOR uros PAEJ-1 0 3,00
brienpaimenkoira / briardi FI34376/11 ELOUCHE DEL PATA VIENTO narttu PAEJ-1 0 0,00
valkoinenpaimenkoira EJ44898/10 KUKKULAN LUNA narttu PAEJ-1 0 0,00
beaucenpaimenkoira / beauceron FIN62681/08 BAYJET DENIM uros PAHA-3 0 234,00
mudi FIN57261/07 TAKKUTUKAN TERÄSMIES uros PAHA-3 0 154,00
bouvier FI53503/09 KOTITONTUN CAMOMILLA narttu PAHA-3 0 69,00
bouvier FIN46980/06 PEIKKONEVAN ARMI narttu PAHA-2 0 161,00
beaucenpaimenkoira / beauceron FIN33685/08 GRAND LUTIN YEFF uros PASU-2 2 IP2, VIK E 253,00
brienpaimenkoira / briardi FI42232/09 TOSSELIN OU-NOU NUUSKIS uros PASU-2 3 IP2, VIK E 233,00
valkoinenpaimenkoira ER19118/10 KUSTOM KARAKE'S DHAULAGIRI'S-YETI uros PAHA-1 1 HK1 288,00
brienpaimenkoira / briardi FI42625/09 BLACK DEATH VARIS narttu PAHA-1 1 HK1 282,00
mudi ER11134/12 TYÖMYYRÄN IHKAENSIMMÄINEN narttu PAHA-1 2 HK1 248,00
beaucenpaimenkoira / beauceron FI24374/10 PUNASUKAN FALCON uros PAHA-1 0 228,00
bouvier FI49948/09 SIDA-YA VON DER EYSA narttu PAHA-1 0 225,00


***

Nelirotuottelu: Bouvier, Briard, Mudi, Valkoinenpaimenkoira - pk mestaruudet

14.9.2013 Raisio
Järjestäjä SRY, Turun alaosasto

Ylituomari Mika Laaksonen

 

Tulokset:

HAKU 3

mu Takkutukan Rekkamies, Minna Mynttinen 74/181/255 HK3

mu Takkutukan Teräsmies, Aino Hirvonen 70/171/241 HK3


HAKU 2

bvn Hauwaskan Cleopatra, Jonna Merimaa 90/92/182


HAKU 1

bvn Kotitontun Camomilla, Päivi Orilähde-Stenroos 76/169/245 HK1 Bouvierien hakumestari 2013

vpu True Moon's Art Noveau, Tero Saario & Minttu Gröhn 70/84/154

bvn Suvipellon Vieno, Tiina Rissanen 78/162/240 HK1

brn Boondock's Just a Wow-Factor, Marita Sotka 35/27/62


JÄLKI 3

mn Black Wizard's Basic Element, Nina Nihtilä 77/146/223

brn Elouche del Pata Viento, Pipsa Piironen 71/47/118

vpn Born to Win White Kyara, Anniina Pousi -/69/69 kesk


JÄLKI 2

vpu Annspets Elil, Wilma Siitonen 67/111/178

vpu Power Dogs High Hope, Heini Kilappa -36/36 kesk


JÄLKI 1

vpu Gentle Miracle's Abiding Love, Liina Salonen 70/176/246 JK1

vpn Mihela's Jewel, Katariina Seppälä 84/173/257 JK1

bvu Kotitontun Arhippa, Sirpa Römpötti & Timo Poikonen 73/177/250 JK1 Bouvierien jälkimestari 2013, Bouvierien PK-mestari 2013

mn Takkutukan Riskibisnes, Eeva-Stiina Hatakka 0/173/173

brn Jolibumerang Bodil, Jenny Sivula 85/169/254 JK1


IPO 3

bvn Wolttivuoren Diiva, Pekka Hallivuori kesk.

bvu Hauwaskan Coyote, Tajra Tuomisto kesk.


IPO 2

bvu Peikkonevan Kaarlenvaltikka, Sirpa Mänty 73/78/89 240 IP2 Bouvierien IPO-mestari 2013

Kuvia tapahtumasta


Bouviereiden, Beauceronien ja  Briardien rotumestaruusottelu

11.9.2010 Raisio
järjestävä seura: Suomen Bouvier ry,
Suomen Rottweiler yhdistys, Turun ao
Ylituomari: Kalevi Levänen


Tulokset

Bouviereista osallistuivat ainoastaan kaksi koirakkoa ja molemmat Jälki1:een. Raili Kariniemi ja Peikonnevan Armi keskeyttivät tottelevaisuus osuuden jälkeen. Katja Laakso ja Wolttivuoren Carju eivät yltäneet tulokseen (tottis 90p ja maasto 89p eli yht. 179p).

Alla rotuottelun tuloksen tehneet koirakot.

IPO
Laura Salmela ja beu Punasukan Voitto 252p.


Jälki2
Marjo Hohtari ja ben Amalka z Kacakovy samoty 262p.


Jälki3
Tiina Hiljanen ja bru Smooth Breeze Hd Knucklehead 241p.


Haku2
Elisa Kämäräinen ja beu Pikkujalon Bottom Pair 267p


 

Bouviereiden, Beauceronien ja  Briardien rotumestaruusottelu

7.9.2008 Kerimäki
järjestävä seura: Suomen Beauceron ry, Savonlinnan Kennelkerho
Ylituomari: Sirkka Hämäläinen


Tulokset

Suojelukoe 3:
Bvu Snadi Molli/Risto Kiveläinen 84/78/80, 242p IPO3 Suojelumestari 2008


Suojelukoe 1:
Bvu Wolttivuoren Cleo/Tarja Tuomisto 87/77/66, 230p


Jälkikoe 3:
Bvn Bovenop Unikosan/Päivi Korkman  78/194, 272p JK3 Jälkimestari 2008
Ben Punasukan Ubu/Sanna Uhlbäck 76/186, 262p JK3
Brn Charone Gasaron/ Minna Saarimaa -/123, ohj kesk.
Bru Tosselin Odottamaton Onni/ Noora Kosonen -/58, ohj. kesk


Jälkikoe 2:
Bvn Mörrimöykyn Soma/ Sirpa Mänty 91/151, 242p JK2 -->FIN MVA


Jälkikoe 1:
Bvn Dharma Ximena v Caya´s Home/Katriina Neva 80/174, 254p JK1


Hakukoe 3:
Beu Myöhän Asser/Hannu Myöhänen 82/144, 226p
Beu Sucikan Afrodite/Arja Myöhänen 71/146, 217p,


Etsintäkoe 2:
Brn Tabula Rasa de la Chaome Bois Dieu/Virpi Leskinen 71/196, 267p EK2

Joukkuekisan voittivat Bouvierit 1290 pisteellä, toisena Beauceronit 765 pisteellä ja kolmantena Briardit 498 pisteellä.


 

Bouviereiden, beauceronien ja  briardien rotumestaruusottelu

9.9.2007 Laukaa, Lievestuore
järjestävä seura: Suomen Bouvier ry.
Ylituomari: Marita Packalén


Suojelukoe 3:
beu Kultatassun Nero/Marjo Hohtari  78/83/87 248p, IPO3


Suojelukoe 1:
bvu Wolttivuoren Cleo/Tarja Tuomisto 75/62/75 212 p


Jälkikoe 3:
bvu Ewex Emilia Wilen/Marja Penttinen 85/160 245p, JK3
beu Punasukan Thor/Veli-Pekka Kauppunen 73/170 243p, JK3



Jälkikoe 2:
bru Cartier Monzerat Hoffa/Ulla-Maj Leppäkorpi 58/--, kesk
brn Black Death Ranny/Minna Saarimaa 82/195 277p, JK2


Jälkikoe 1:
bvn Naavaparran Amanda/Taija Mäkelä 63/-- kesk
bru Tosselin Odottamaton Onni/Noora Kosonen 82/188 270p, JK1


Hakukoe 3:
beu Sucikan Afrodite/Hannu Myöhänen 88/179 267p, HK3


Hakukoe 1:
ben Sucikan Bianca/Anniina Jaakkola 89/197 286p, HK1
beu Myöhän Asser/Arja Myöhänen 86/151 237p, HK1


Joukkuekisan voittivat beauceronit pistein 1086, toisena briardit 615 pistettä ja kolmantena bouvierit 540 pistettä.

Kiitokset järjestäjille ja kaikille osanottajille!

 


 

Bouviereiden ja briardien rotumestaruusottelu

9.9.2006 Saarijärvi, Mahlu
järjestävä seura: Saarijärven Käyttökoirat  ry.
Ylituomari: Pekka Väisänen


Etsintäkoe 1:
Bvn Ewex Emilia Wilen / Sirpa Römpötti, Kuikka, tottelevaisuus 93, maasto 193, yht. 286, sijoitus 1. palkinto EK1



Jälkikoe 2:
Bvn Bovenop Unikosan /Päivi Korkman, Koskenpää, tottelevaisuus 75, maasto 174, yht. 249, sijoitus 1. palkinto JK2



Jälkikoe 3:
Bru Paris des Mauves Bruyeres/ Tiina Hiljanen, Kolla, tottelevaisuus 43, keskeytti



Suojelukoe 1:
Bvu Snadi Mopo/Hannu Seppälä/Joensuu, tottelevaisuus -, maasto 1, keskeytti
Bvn Snadi Miina/Juha Tuunanen, Lieksa, tottelevaisuus -, maasto 60, keskeytti



Suojelukoe 3:
Bvu Snadi Molli/Risto Kiveläinen, tottelevaisuus -, maasto 21, keskeytti

 


 

Kolmirotuottelu 2004 tulokset


Viesti 1
BVN Snadi Kinky, A ja H Seppälä, T 56, keskeytti



Jälki 1
BVU Wolttivuoren Benny, Riikka Eskuri, T 84, E 27, J 56 =167
BRU Maanmainio Mysteerimytty, Heli Linna, T 98, E 30, J 122 = 250 JK1
BRN Ebby Dalido, Sari Huuskonen, T 89, E 29, J 105 =223



Jälki 3
BVN Snadi Miina, riikka Tuunanen, J 37, keskeytti
BVN Hauwaskan Biblia, Juha Tuunanen, J 55, keskeytti
BVU Harmless Dopey, Marit Niemelä, T 73, E 30, J 122 = 225 JK3
BRU Peak Performance vd Hoolhoeve, Noora Kosonen, J 36, keskeytti
BRN Charone Gasaron, Minna Saarimaa, T 84, E 29, J 142 = 255 JK3



Haku1
BRN Tabula Rasa de la Chaume du Bois Dieu, Virpi Leskinen, T 80, E 30, H 122 = 232 HK1



Haku2
BVN Ewex Emilia Wilen, Sirpa Römpötti, T 85, E 30, H 168 = 283 HK2
MTN Zvezdozka Dalila, Marko Moilanen, T 82, E 0, H 115 = 197



Haku3
MTU Zornoi Bismark, Raimo Hakkarainen, T 71, E 23, H 168 = 262 HK3
BVN Hauwaskan Bulla, Saija Mattila, T 77, E 19, keskeytti



Suojelu 1
BVU Snadi Molli, Jouni Räsänen, A 39, keskeytti



Suojelu 2
BVU Stimulus Dominique, Pekka Hallivuori, A 91, B 81, C 75 = 247 IPO2



Suojelu 3
BVN Cita Dana v Nunc aut Nunquam, Pekka Hallivuori, A 93, B 86, C 89 = 268 IPO3


Kisan paras Bouvier, ja samalla myös koira, oli Ewex Emilia Wilen ohjaajanaan Sirpa Römpötti. Samalla hänestä tuli 2004 hakumestari.

2004 Bouvier Jälkimestariksi tuli Harmless Dopey ohjaajanaan Maarit Niemelä.

2004 Bouvier suojelumestariksi tuli Cita Dana v Nunc Aut Nunquam ohjaajanaan Pekka Hallivuori. Hopealle tuli Stimulus Dominique ohjaajana Pekka Hallivuori.

Neljä yllä mainittua muodostivat kolmirotuottelujoukkueemme.


Bouvierit voittivat kolmirotuottelun ja Briardit olivat hyvänä kakkosena.

Kolmirotuottelussa kunkin rodun neljä parasta kuuluvat joukkueeseen. Alo pisteet sellaisenaan, AVO pisteisiin 10 ja VOI pisteisiin 20 lisää. Tulokset olen pyrkinyt kirjaamaan seinältä rohmuamani tuloslistan mukaisesti. Käsittääkseni jälkiongelmissa isoa osaa näyttelivät hirvet, mutta eipä selitellä.

Tulostaso oli parempi kuin aiemmin. Ilmoittautuneitakin oli enemmän. Suunta on hyvä.